Интересни митове и факти за храненето и фитнеса които, трябва да знаете.
Съществуват много митове около принципите на оптимално хранене и фитнеса. Много от тях са научно опровергани още преди десетилетия, други – през последните няколко години с бума на ориентацията към здравословно хранене. Въпреки това, те все още могат да се срещнат в популярната литература, водейки до недоразумения и объркване.Същевременно, съществуват и редица неоспорими факти, които са водещи принципи на съвременната концепция за оптимално хранене.
Ето най-често срещаните от тях:
- Мит. Захарта причинява диабет. Основните рискови фактори за причиняване на диабет са: диета с високо калорийно съдържание, напълняване и заседнал начин на живот.
- Мит. Мазнината е лоша и трябва изцяло да се премахне от диетата. Истината е, че всеки се нуждае от малко мазнина в диетата си. Тя е необходима за абсорбцията на хранителни вещества, предаване на нервни импулси, поддържане целостта на клетките и т.н. Мазнината е лоша единствено когато се поема в прекомерни количества.
- Мит. Кафявата захар е по-полезна от бялата. Повечето кафява захар, която се продава на пазара е всъщност гранулирана бяла захар с добавен меласа. Факт е че кафявата захар съдържа известно количество минерали, но освен ако не я ядете в огромни количества всеки ден, разликата в минералното съдържание на двете ще е минимална.
- Факт. Няма разлика в хранителното съдържание между кафявите и белите яйца. Цветът на яйцето зависи единствено от породата на кокошката и няма нищо общо с качеството и хранителната стойност на самото яйце.
- Мит. Избягвайте въглехидрати, за да отслабнете. Въглехидратите са идеалното ‘гориво’ на организма и мозъка. Ограничаване на въглехидратите в диетата може да доведе само до здравословни проблеми.
- Мит. Избягвайте ядките понеже от тях се пълнее. Вярно е, че ядките имат висока калорийна стойност (например 15 ядки кашу доставят около 180 ккал енергия!), но от тях се пълнее единствено, ако преяждате с тях.
- Мит. Пропускането на хранения води до отслабване. Повечето хора смятат, че като пропуснат едно хранене ще консумират по-малко калории и това ще им помогне да отслабнат. Всъщност пропускането на хранения има точно обратния ефект – организмът забавя метаболизма си и задейства механизми за складиране на мазнина, което води до напълняване.
- Факт. За покачване на мускулна маса са необходими много малко над нормалните количества протеин дневно.
- Факт. Плодовете и зеленчуците са неизменна част от ежедневното хранене. За да си набави необходимите количества хранителни вещества, човек има нужда от около 5 порции плодове и зеленчуци всеки ден.
- Мит. Човек трябва да яде месо, за да си набави необходимите му протеини. Всеки може да си набави всички необходими аминокиселини от без месни източници, стига да ги комбинира правилно.
- Мит. Бременните жени трябва да ядат за двама. По време на бременност, организмът на майката увеличава значително абсорбиращата си способност и извлича много повече хранителни вещества от храненето.
- Мит. Обезмасленото мляко има но-ниска хранителна стойност от пълномасленото. И двата вида мляко имат почти идентични хранителни стойности и единствената разлика е в това, че обезмасленото съдържа по-малко мазнина и калории.
- Мит. Колкото повече витамини поемаме, толкова по-добре за здравето. Излишните количества витамини или се изхвърлят от тялото чрез урината или се натрупват и могат да станат токсични с времето.
- Факт. Редовната силова тренировка може да повиши метаболизма с до 30%.
- Факт. Жените не могат да качат мускулна маса сравнима с тази на мъжете, ако тренират с тежести. Те просто нямат хормоналният профил за това.
- Мит. Можете да ядете каквото си пожелаете стига да компенсирате чрез тренировки. Независимо колко тренирате, ако калориите които консумирате надвишават тези, които горите, това ще доведе до напълняване.
- Факт. Редовни тренировки с тежести значително намаляват риска от развитие на остеопороза при жените.
- Факт. Мускулите привикват към дадено упражнение след около 500 повторения.
- Факт. Хроничната болка в долната част на гръбната най-често се дължи на слаби мускули в областта на гърба и корема.
- Факт. Редовната физическа активност подобрява качеството на съня. Вие заспивате по-бързо и спите по-дълбоко.
- Мит. Упражненията за корем водят до плосък корем. Колкото и да тренирате коремните си мускули ще е трудно да ги видите, ако са покрити от телесната мазнина на корема.
- Мит. Кардио тренировките повдигат метаболизма за постоянно. Метаболизмът се повдига само по време на и малко след кардио тренировката.
- Факт. Редовните тренировки подобряват сексуалният живот. Това става чрез подобряване на кръвообръщението, по-високи енергийни равнища и по-добър външен вид.
- Мит. Колкото повече човек се поти докато тренира, толкова повече телесна мазнина гори. Теглото, което губите чрез потене е под формата на вода, а не телесна мазнина. То се връща обратно когато пиете вода след тренировката.